چهارشنبه 7 خرداد 1399   13:54:50
اعتبار سنجی : ایجاد اطمینان
13بهمن1397  اعتبارسنجی در معاملات مالی کشور چگونه محقق شد؟

اعتبارسنجی در معاملات مالی کشور چگونه محقق شد؟

در حال حاضر این امکان وجود دارد که برای هر شخص حقیقی و حقوقی ایرانی، نمره و کارنامه اعتبار مالی تولید شود. کارنامه ای که بتوان آن را در اختیار دیگران قرار داد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سامانه جامع سنجینه؛ اپلیکیشنی که بر مبنای سرویس های «شرکت مشاوره رتبه بندی ایران» اقدام به ارایه خدمات رتبه سنجی و گزارش های اعتباری به مشتریان می نماید، امروز در مراسمی در هتل هما رونمایی شد، مراسمی که در حاشیه آن مسوولان و دست اندرکاران به سوالات خبرنگاران در خصوص جزئیات این اپلیکیشن پاسخ دادند.

**اعتبار سنجی ایران
«محمد جلیلی» مدیر عامل شرکت رتبه بندی اعتباری ایران در خصوص این سامانه و این که بانک ها بالاخره اجازه دادند تا شرکت های خصوصی از اطلاعات آنها استفاده کنند گفت: واقعیت این است که اعتبارسنجی یک قدمت 12.5ساله در نظام بانکی کشور دارد. برای تمام اشخاص ایرانی فعال در حوزه بانکی و اعتباری در مدت 7-8 سال اخیر شناسنامه اعتباری در سامانه «اعتبارسنجی ایران» ایجاد شده و اپلیکیشن سنجینه می تواند آن را در اختیار متقاضیان قرار دهد. عملا تمام افراد فعال در این حوزه بانکی و اعتباری ایرانی می توانند شناسنامه و نمره اعتباری خودشان را دریافت کنند.
او ادامه داد: چند سال است که نظام بانکی کشور از این روش استفاده می کند و به طور متوسط روزانه 100هزار نفر از سیستم «اعتبارسنجی ایران» استعلام می شوند. اپلیکیشنی که از آن رونمایی شد در واقع ابزاری برای عمومی کردن سرویس است . برای ساخت این اپلیکیشن یکسری زیرساخت نیاز بود که باید فراهم می شد.
«بانک مرکزی اواخر سال گذشته اطمینان حاصل کرد که این سامانه می تواند از حوزه بانکی بیرون بیاید و در اختیار تمام مردم و بخش های دیگر اقتصادی قرار بگیرد، این مجوز را صادر کرد. ما وارد مذاکره شدیم و طبیعتا تخصص ما اعتبارسنجی در حوزه نظام اعتباری بود و به این ترتیب یک محصول و خدمت ارزشمند به جامعه معرفی شد.»

**با حجم محدود داده شروع کردیم
وی افزود: برای اعتبارسنجی و ارائه نمره اعتباری به هر شهروند باید یک سابقه حداقل 5ساله از آن فرد داشته باشیم. این دیتا و گردش اطلاعات سامانه اعتبارسنجی از سال 88 با یک حجم محدود از داده ها در تعداد محدودی از شعب بانک ها آغاز شد. تقریبا اوایل سال 91بود که تمام نظام بانکی کشور درگیر این سازمانه شدند. در این فاصله نیز ما باید برای آنالیز دیتاها کار تخصصی انجام می دادیم تا بتوانیم این خبر را اعلام کنیم که در حال حاضر توانایی این را داریم تا برای هر شخص ایرانی حقیقی و حقوقی نمره اعتباری تولید کنیم و در اختیارش قرار بدهیم و این امکان را فراهم کنیم که نمره اعتباری خود را در اختیار دیگران قرار دهد و از مزایای آن بهره مند شود.»

**احراز هویت
جلیلی تصریح کرد: چشم انداز ما از ابتدا این بود که بتوانیم این محصول را به جایی برسانیم که در اختیار مردم قرار گیرد. مسئولان سازمان فناوری امکان احراز هویت را از طریق سامانه شاهکار برای ما مهیا کرده اند. در تمام شعب بانک امکان احزار هویت وجود دارد، اما زمانی که فرد از بانک خارج می شود، ما نیازمند یک زیرساخت جامع و فراگیر برای احراز هویت بودیم. در حال حاضر بهترین زیرساخت همین شاهکار است که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایجاد شده است
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

صدای مشتری: 02187700500

تهران – خیابان گاندی – کوچه یکم – پلاک 2 – طبقه پنجم

.
.