یکشنبه 9 آذر 1399   08:03:43
اعتبار سنجی : ایجاد اطمینان
شریک فنی بین المللی

شریک فنی بین المللی

معرفی شرکت CreditInfo Solutions به عنوان مشاور بین‌المللی

گروه کردیت‌اینفو در سال 1997 در کشور ایسلند تأسیس شده و از ابتدای تشکیل تاکنون به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو دنیا در زمینه ارائه خدمات اطلاعات اعتباری به‌شمار می‌رود. این شرکت، خدماتی همچون کمک به تصمیم‌گیری‌های اعتباری، گردآوری، پردازش و توزیع اطلاعات اعتباری را مورد توجه قرار داده و این امر، شرکت را به یک مرکز ایجاد و توسعه متدولوژی و نرم‌افزارهای اعتباری تبدیل نموده است.
سیاست شرکت بر ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالا در حوزه مدیریت ریسک و اطلاعات اعتباری متمرکز می‌باشد و تاکنون توانسته است با بهره‌گیری از به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا نسبت به ارائه خدمات در بیش از بیست کشور جهان اقدام نماید. ساختار گروه کردیت اینفو به شرح زیر می‌باشد.
Credit Info - اعتباری

شرکت کردیت‌اینفو سولوشنز (CIS)، به عنوان یکی از شرکت‌‌های زیرمجموعه گروه کردیت اینفو محسوب شده و دفتر مرکزی آن در پایتخت جمهوری چک واقع می‌باشد. این شرکت به عنوان مرکزیت طراحی، توسعه و ارائه محصولات و خدمات ابزار IT در گروه کردیت اینفو مطرح می‌باشد.

بازار فعالیت شرکت CreditInfo

CreditInfo
 
بازار اصلی شرکت کردیت‌اینفو سولوشنز (CIS) در زمینه ارائه خدمات سامانه اعتبارسنجی (CBS) در کشورهای اوکراین(دوپروژه)، لیتوانی، گرجستان، مولداوی، قزاقستان می‌باشد. محصولات و خدمات دیگر شرکت در کشورهایی همچون چک، اسلواکی، مالت، قبرس، ایسلند و ... واقع می‌باشد.


CIS

وب‌سایت Creditinfosolutions

آدرس وب سایت این شرکت Creditinfosolutions.com می‌باشد که سایر اطلاعات مورد نیاز از طریق پورتال مورد نظر قابل دسترسی می‌باشد

 
Creditinfosolutions website

محصولات و خدمات شرکت

اعتبارسنجی-محصولات و خدمات شرکت

سامانه اعتبارسنجی

این سیستم، به عنوان محصول اصلی و محوری شرکت کردیت‌اینفو سولوشنز (CIS) محسوب می‌شود. از طریق این سیستم، بانک‌ها خواهند توانست تا اطلاعات اعتباری مشتریان خود را از طریق این سیستم که در سامانه اعتبارسنجی واقع می‌باشد با یکدیگر مبادله و تسهیم نموده و گزارش اعتباری مشتریان بانکی خود را دریافت نمایند. (به تناسب در بخش بعدی معماری و مدل نظام جامع و یکپارچه سامانه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران ارائه گردیده است).

سیستم رابط سنجش اعتبار

سیستم رابط سنجش اعتبار، یک سیستم اطلاعاتی پیچیده می‌باشد که پایگاه‌داده سامانه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران را به پایگاه داده بانکی و غیربانکی متصل می‌نماید. این سیستم بر اساس استانداردهای پایگاه داده ایجاد شده و تمامی استانداردهای موردنیاز عملیات بانکی در زمینه امنیت و کیفیت داده‌ها در آن مورد توجه قرار گرفته است. تمامی بانک‌ها، موسسات اعتباری، شرکت‌های لیزینگ و سایر بخش‌هایی که به پایگاه‌داده سامانه اعتبارسنجی دسترسی خواهند داشت، می‌توانند از این سیستم استفاده نمایند. به عبارت دیگر با استفاده از این سیستم بانک‌ها می‌توانند از طریق سامانه اعتبارسنجی، سایر اطلاعات اعتباری یک مشتری خاص را از بانک‌های دیگر دریافت نمایند (البته این مساله تحت ضوابط و مقررات خاصی صورت می‌گیرد). بنابراین با وجود چنین سیستمی محدودیت استفاده بانک‌ها از سیستم‌های عامل مختلف و عدم بکارگیری پایگاه داده‌های متفاوت از بین می‌رود و بانک‌ها می‌توانند طبق ضوابطی که در نظر گرفته شده، اطلاعات اعتباری مشتریان خود را با استفاده از پایگاه داده‌های دیگر تکمیل و به‌روز نموده و دیدگاه کاملی از مشتری جهت اخذ تصمیم داشته باشند.

سیستم رابط سنجش اعتبار

این سیستم به صورت ماژولار طراحی شده که امکان کار آن‌لاین با داده‌های پایگاه داده را فراهم نموده و پشتیبانی لازم را در زمینه به‌روزرسانی و تجمیع اطلاعات اعتباری مورد نیاز ارائه می‌نماید. از ویژگی‌های مهم این سیستم، پشتیبانی لازم در زمینه ارزیابی اطلاعات اعتباری و بهینه‌سازی هزینه‌های عملیاتی ناشی از آن می‌باشد. (استفاده از اطلاعات پایگاه‌داده و تجمیع آن در سیستم سنجش اعتبار معمولاً از طریق انعقاد قراردادی با گرداننده پایگاه‌داده صورت می‌پذیرد که تنها شامل آن دسته از اطلاعاتی می‌شود که ارتباطی با گردش حساب مشتریان و سایر اطلاعات محرمانه بانک ندارد). بنابراین ماژول‌های مورد استفاده در این فرایند شامل موارد زیر می‌باشد:
 • ماژول رابط سنجش اعتبار
 • ماژول به‌روزسازی اطلاعات پشتیبانی به‌روزرسانی داده‌ها در پایگاه‌داده و کنترل (روایی) داده‌ها قبل از ارسال
 • ماژول کاربری شبکه‌ای داخلی برای تعامل با داده‌های پایگاه داده و اداره سیستم.
 • ماژول گزارش ارزیابی اعتباری ارزیابی و سنجش اعتبار مشتریان
 • ماژول گردش‌کار سنجش اعتبار تعیین نحوه ارزیابی درخواست اعتبار و متغیرهای تصمیم‌گیری
 • مدیریت درخواست‌های اعتبار در شرکت سنجش اعتبار مدیریت ارزیابی فرایند دستی درخواست‌های اعتبار که توسط ادارات مربوطه و طی مراحل مختلف انجام می‌شود.

سیستم ارزیابی درخواست‌‌های اعتبار

مکانیزه‌کردن فرایند ارزیابی درخواست‌ تسهیلات اعتباری از جمله عوامل ضروری در تسریع فرایند اعطای تسهیلات اعتباری به‌شمار می‌رود. سیستم ارزیابی درخواست‌های اعتباری تاثیر بسزایی در تحقق موضوع فوق داشته و از آن می‌توان در زمینه پذیرش و ارزیابی درخواست‌های اعتبار، مدیریت ریسک یا وصول مطالبات معوق استفاده نمود. سیستم مذکور ادارات بانک را در زمینه فرایند ارزیابی درخواست اعتبار به‌طوری یاری می‌رساند که هیچ‌گونه وقفه‌ای در امور بانک ایجاد نشده و کنترل‌های قبلی در زمینه رویه‌‌های کاری مطابق معمول انجام شوند. پیاده‌سازی سیستم مذکور موجب تسریع در اعطای تسهیلات، ذخیره‌سازی تمامی اطلاعات مورد نیاز و اعمال کنترل‌های موثر می‌گردد. اهداف سیستم فوق را می‌توان بطور خلاصه بصورت زیر بیان نمود:
 • عقلایی‌نمودن جریان اطلاعات میان اعتبارگیرنده و اعتباردهنده
 • حداقل نمودن زمان مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل قدرت پرداخت دین و اهلیت مشتری
 • حداقل نمودن ریسک و هزینه مورد نیاز در فرایند اعطای اعتبار
 • بهره‌گیری از منابع اطلاعاتی مناسب داخلی و خارجی
 • حداقل نمودن بروکراسی موجود در فرایند ارزیابی ریسک اعتباری
مراحل مختلف فرایند عمومی ارزیابی درخواست‌های اعتبار را می‌توان به شرح زیر بیان نمود:
 • تکمیل فرم درخواست اعتبار و ارائه مدارک مختلف مورد نیاز از سوی متقاضی اعتبار
 • سنجش روایی و کنترل کیفیت داده‌ها و اعمال کنترل‌های اولیه بر روی داده‌ها
 • سنجش اعتبار اولیه از طریق محاسبه شاخص‌های مالی
 • استعلام‌ از پایگاه داده داخلی شرکت

سیستم Debt Master

مصادره اموال اقدام می‌نماید. سیستم این امکان را برای اعتباردهنده فراهم می‌آورد تا بر وضعیت رفتار پرداخت اعتبارگیرنده نظارت نموده و به محض وقوع هرگونه تاخیر در پرداخت، اعتباردهنده را مطلع می‌نماید. همچنین این سیستم شاخص‌های مفیدی را در زمینه وصول سریع‌تر مطالبات ارائه نموده و تاثیر مثبتی را بر بهبود رفتار اعتباری اعتبارگیرنده به همراه دارد. اهداف سیستم ساماندهی مطالبات معوق را می‌توان به طور خلاصه به صورت زیر بیان نمود:

 • حداقل نمودن هزینه‌های مستقیم و سربار مربوط به وصول مطالبات معوق
 • تعیین مناسب‌ترین روش‌های وصول مطالبات برای مشتریان مختلف
 • شفاف‌سازی فرایند وصول مطالبات معوق و تبدیل آن به نحوی که به آسانی قابل مدیریت باشد.
 • کسب آمادگی لازم برای انجام فعالیت‌های استاندارد و ویژه در زمینه وصول مطالبات معوق از جمله بهره‌گیری از پیام‌کوتاه، کمک از شخص ثالث و ...

امتیاز اعتباری و خدمات مشاوره‌ای

امتیاز اعتباری، در حقیقت یک مدل آماری است که در نتیجه پیاده‌سازی آن اعتباردهنده قادر خواهد بود ریسک اعطای تسهیلات به متقاضی اعتبار را بر اساس ویژگی‌های وی تعیین نماید. به عبارت دیگر، امتیاز اعتباری، احتمال آماری عدم پرداخت به‌موقع یک اعتبار، وام یا تعهد را تعیین می‌نماید. سنجش اعتبار بر این فرض استوار است که روش‌های آماری قادرند تا رفتار آتی اعتبارگیرندگان را بر مبنای جزئیات رفتار پیشین آن‌ها پیش‌بینی ‌نمایند. امتیاز اعتبار، سطح ریسک را محاسبه و میزان ارزیابی‌های قضاوتی را در فرایند تصمیم‌گیری اهلیت اعتبارگیرنده کاهش می‌دهد.
این تکنیک موجب ساده‌تر شدن رویه‌های ارزیابی درخواست‌های اعتبار اشخاص حقیقی و بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌شود. مدل سنجش اعتبار موجب می‌شود تا ادارات مربوطه به نحو سریع‌تر و راحت‌تری نسبت به مدیریت ریسک اعتباری اقدام نمایند. ‌این تکنیک یکی از قابل اتکاترین و منسجم‌ترین تکنیک‌ها در زمینه ارزیابی ریسک مشتریان بالقوه یا موجود به‌شمار می‌رود.‌ در دهه‌های اخیر تکنیک سنجش اعتبار به یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های روز دنیا تبدیل شده است‌. بهره‌گیری از خدمات سنجش اعتبار مزایای زیادی را در بر دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • کاهش میزان مطالبات معوق از طریق انتخاب مشتریان با اهلیت بالای اعتباری
 • تسریع در فرایند اعطای اعتبار
 • حداقل نمودن مشتریان غیرقابل اتکا و مشکوک
 • تقسیم‌بندی مشتریان به منظور اتخاذ تصمیمات قیمت گذاری مناسب
 • پیگیری وضعیت مشتریان
 • پیش‌بینی آینده بر اساس گذشته
 • مدیریت ریسک
 • کاهش هزینه‌ها

صدای مشتری: 02187700500

تهران – خیابان گاندی – کوچه یکم – پلاک 2 – طبقه پنجم

.
.