1397/2/5 چهارشنبه
پنجشنبه 11 آذر 1400   01:21:25
اعتبار سنجی : ایجاد اطمینان
نشریات و مقالات
10ارديبهشت1397اهمیت امتیاز اعتباری

اهمیت امتیاز اعتباری

کیفیت اعتبار یک فرد تقریبا به وسیله وام‌دهندگان در هنگام اعطای هر نوع وامی مورد بررسی قرار می‌گیرد.علاوه بر این شرکت‌های بیمه، صاحبان خانه‌ای که قصد اجاره خانه از آنها دارید و تأمین کنندگان خدمات دیگر می‌توانند سابقه اعتباری شما را بررسی کنند. برخی کارفرمایان، سابقه اعتباری افرادی را که برای استخدام مراجعه می‌کنند، پیش از استخدام بررسی می‌کنند. یک گزارش اعتباری سابقه اعتباری شما بوده و شامل بدهی‌ها و وضعیت پرداخت اقساط شما می باشد. به عنوان مثال اگر شما آخرین صورتحساب برق آپارتمان خود را در طول دوران دانشگاه پرداخت نکرده باشید یا در پرداخت تسهیلات خودرو خود تأخیر کرده باشید، این موارد در گزارش اعتباری شما به عنوان عوامل منفی نشان داده می‌شود.

یک گزارش اعتبار چیزی است که می‌تواند در طول زندگی بسیاری از مردم مورد استفاده قرار گیرد. سه آژانس گزارش‌دهی اعتباری ملی وجود دارند که عبارت اند از Equifax، TransUnion و Experian ) در کشور ما نیز شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران ارائه دهنده این خدمات می‌باشد(. این شرکت‌ها سوابق اعتباری شما را ثبت می‌کنند و آن را به وام‌دهندگان گزارش می‌‌کنند. گاهی اوقات وام‌دهندگان اطلاعات را به هر سه آژانس گزارش نمی‌کنند. بنابراین شما می‌توانید دارای گزارش‌های اعتباری مختلف از هر یک از این شرکت‌ها باشید. اگر شما به منظور خرید خانه درخواست وام قابل توجهی را دارید، باید گزارش اعتباری خود را حداقل از 6 ماه قبل بررسی کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد که موارد نادرست در گزارش اعتباری خود را اصلاح کرده و اقساط معوق و سایر بدهی‌های خود را پرداخت کنید. داده‌های موجود در گزارش اعتباری، در محاسبه امتیاز اعتباری شما استفاده می‌شوند. امتیاز اعتباری پایین نشان دهنده ریسک اعتباری بالا می‌باشد که می‌تواند هزینه و نرخ بهره بیشتری را برای شما در بر داشته باشد و یا حتی می‌تواند موجب رد تقاضای شما از سوی وام‌دهنده شود. در حالی که وام‌دهندگان و اشخاص ثالث دیگر باید به فاکتورهای دیگر مانند درآمد جاری، ثبات شغلی و مقدار کلی بدهی فرد توجه داشته باشند، امتیاز اعتباری یک مسأله کلیدی در زمان اعطای اعتبار می باشد. متداول‌ترین نوع امتیاز اعتباری استفاده شده توسط وام‌دهندگان امتیاز FICO می باشد. امتیازات FICO از 300 تا 800 متغیر می‌باشند. در زیر چند مسیر برای حفظ و بهبود امتیاز FICO وجود دارد.
 • صورتحساب‌های خود را به موقع پرداخت کنید. این مهمترین چیزی است که شما برای حفظ اعتبار خوب می‌توانید انجام دهید.
 • مراقب باشید تا حد اعتباری‌تان در مقدار حداکثری نباشد. همواره پنجاه درصد از آن را استفاه کنید.
 • از گشایش اعتبارات جدید و وام‌های مختلف بپرهیزید. اگر هر بار یک وام‌دهنده گزارش اعتباری شما را دریافت کند می‌تواند اثر نامطلوبی روی امتیاز اعتباری‌تان بگذارد.
 • رای خود یک تاریخچه بازپرداخت بسازید. داشتن تسهیلات مختلف و پرداخت مناسب آنها می‌تواند امتیاز خوبی را برایتان ممکن سازد.
البته به این مفهوم نیست که حتما باید برای امتیاز خوب وام‌های خود را زیاد کنید. افرادی که هیچ گونه وامی در سابقه اعتباری خود ندارند رتبه اعتباری خوبی ندارند.
 

 پیشگیری از سرقت شناسه ملی

سرقت شناسه ملی جرمی است که در آن اطلاعات شخصی شما سرقت شده و به جای شما و به حساب شما پول استقراض می‌کنند. مجرمین هویت شما را با استفاده نام؛ شماره تامین اجتماعی؛ تاريخ تولد و سایر اطلاعات جعل می‌کنند. افراد غالباً متوجه سرقت شناسنامه خود نمی‌شوند تا زمانی که هنگام دریافت اعتبار و سایر تسهیلات به دلیل تعهدات پیشین آنها) تسهیلاتی را که سارقین به جای آنها دریافت کرد هاند( تقاضای آ نها رد می‌شود. بعضی اوقات افراد می‌توانند از طریق کنترل گزارش‌های اعتباری‌شان زودتر از سرقت شناسه مطلع شوند. گزارش اعتباری فرد قربانی تا زمانی که شکایت کند و این تسهیلات از سوابق او پاک شود تحت تاثیر این اطلاعات خواهد بود و امتیاز او کاهش خواهد یافت. در بیشتر موارد، سرقت شناسه و سو استفاد ههای مالی با بدست آوردن اطلاعات شخصی درباره قربانی شروع می‌شود. این دزدی می‌تواند بوسیله ایمیل، دزدیدن کیف‌دستی و کیف جیبی، دزدی از اتومیبل یا خانه و منزل، بوسیله بازیابی اطلاعات از کامپیوترهای دورانداخته شده، حک کردن اطلاعات از حافظه‌های کامپیوتر و از طریق اینترنت بی سیم و یا عکس‌العمل‌های مردم در آگهی‌های منتشره جعلی انجام می‌گیرد بدلیل رشد روز افزون مشکل سرقت اطلاعات هویت؛ کارشناسان اغلب پیشنهاد می کنند که هر 4 ماه یک بار گزار شهای اعتباری خود را از شرکت اعتبارسنجی دریافت کرده و کنترل کنید. علاوه بر این پیشنهادات زیر میتواند در حفاظت از اطلاعات شخصیتان به شما کمک کند:
 • شناسه اجتماعی (کارت ملی)، گذرنامه یا شناسنامه را با خود حمل نکنید مگر در مواقع کاملا ضروری. این اسناد باید در یک مکان امن دارای قفل نگهداری شود. همچنین، در مواقع لازم فقط شناسه ملی خود را ارائه دهید.بسیاری از شرکت ها و واحدهای خدماتی که اظهار می کنند به این اطلاعات نیاز دارند، می توانند بدون اینها نیز کار خود را انجام دهند. از اعلام شماره امنیت اجتماعی (شماره ملی) در مواقع ضروری نترسید.
 • از حمل دسته چک در مواقع غیر ضروری خودداری کنید و تمام چک‌های استفاده شده و استفاده نشده را در یک مکان امن حفظ و نگهداری کنید.
 • در صورت امکان، از کارت‌های اعتباری و نقدی بانک ها که عکس شخصیتان بر روی آن درج شده است استفاده کنید.
 • برای صندوق‌پستی خود قفل تعبیه کنید یا اگر این امکان وجود ندارد نامه‌های ورودی را در اسرع وقت از صندوق بردارید. نامه‌ها و پرونده‌های مهم همچون چک ها و پرونده‌های اداری را مستقیما از طریق شرکت پست ارسال کنید.
 • برای دور انداختن نامه هایی که در آنها اطلاعات شخصی وجود دارد ابتدا آنها را خرد کنید و سپس آنها را در سطل زباله بیاندازید. هنگام از رده خارج کردن کامپیوترهای شخصی مراقبت و مواظبت نمایید. اطمینان حاصل کنید که از دیسک‌های سخت داده‌ها را نمی‌توان بازیابی کرد.
 • رمز عبور رایانه خود را مداوم تغییر هید و از رمزهای ساده استفاده نکنید. مطمئن باشید که اینترنت بی سیم شما امن است و رمز عبور مناسب دارد.
 • شرکت‌های کارگزاری و بیمه را از به اشترا ک‌گذاری اطلاعات شخصی خودتان باز داشته و اجازه این کار را ندهید
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

صدای مشتری: 02187700500 ******* ایمیل صدای مشتری: CRM@cbs24.ir

تهران – خیابان گاندی – کوچه یکم – پلاک 2 – طبقه پنجم

.
.