1397/2/5 چهارشنبه
سه‌شنبه 5 بهمن 1400   08:22:46
اعتبار سنجی : ایجاد اطمینان
نشریات و مقالات
26ارديبهشت1397داده‌های جايگزين

داده‌های جايگزين

داده‌های جايگزين یعنی قبوض ماهيانه از مخابرات، قبوض آب و برق و گاز، پرداخت‌های اجاره‌بها و ساير خدمات غيرمالی که براي تصميم‌هاي اعتباري لازم است.

در این مقاله یک نکته بسیار مهم و کاربردی مطرح شده است. اطلاعات قبوض ماهیانه مخابرات، برق، آب و گاز و همچنین اجاره های پرداختی و سایر اطلاعات مشابه به عنوان اطلاعات جایگزین اطلاعات بانکی و مالی شناخته می شوند. به عبارت دیگر اگر برای تعیین اهلیت اعتباری یک فرد به اطلاعات اعتباری بانکی وی دسترسی نداشته باشیم به جای آن می توانیم با استفاده از بررسی نحوه پرداخت قبوض ماهیانه در مورد خوش حسابی یا بدحسابی افراد قضاوت نماییم. این نوع اطلاعات برای تصمیم های اعتباری بسیار با ارزش هستند.

داده های جایگزین، گزارش منفی
داده ها یا اطلاعات جایگزین بخشی از گزارش اعتباری کامل را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر اگر اطلاعات و داده های اعتباری بانکی و مالی در اختیار سامانه های گزارشگری اعتباری قرار نگیرد، با استفاده از داده های جایگزین صرفا بخش منفی یک گزارش اعتباری قابل تشکیل می باشد.

ماهیت داده های جایگزین
داده های جایگزین صرفا یک نوع داده یا اطلاعات منفی تلقی می شوند. شرکتهای آب و برق و تلفن و گاز صرفا اطلاعات منفی مرتبط با مشترکین خود را به سامانه های گزارشگری اعتباری ارائه می نمایند. این اطلاعات شامل تاخیر در پرداخت مبالغ قبض ها، جرائم مربوطه و مسائل مرتبط با وصول مطالبات این گونه شرکتها است و اطلاعات مثبت (مانند پرداخت به موقع مبالغ قبوض، نداشتن تاخیر، قدمت حساب و وضعیت حسابجاری) در سامانه های گزارشگری اعتباری قرار نمی گیرد. اسلاید مقابل داده های منفی موجود در سامانه های گزارشگری اعتباری را مشابه داده های جایگزین در نظر می گیرد. به عبارت دیگر وضعیت منفی در پرداخت قبوض ماهیانه یا اجاره ماهیانه همانند وضعیت منفی در بازپرداخت اقساط وام در نظر گرفته می شود. داده های جایگزین از قبوض گاز، موبایل، اجاره، قبوض اینترنت و غیره بدست می آید. داده های منفی اعتبارسنجی از تاخیر یا نکول در بازپرداخت اقساط انواع وامهای بانکی یا کارتهای اعتباری ناشی می شوند.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

صدای مشتری: 02187700500 ******* ایمیل صدای مشتری: CRM@cbs24.ir

تهران – خیابان گاندی – کوچه یکم – پلاک 2 – طبقه پنجم

.
.