1397/2/5 چهارشنبه
پنجشنبه 11 آذر 1400   00:49:43
اعتبار سنجی : ایجاد اطمینان

اخبار

12خرداد1398تضمین ورود به بازار سرمایه با اعتبارسنجی مشتریان

تضمین ورود به بازار سرمایه با اعتبارسنجی مشتریان

مدیر عامل شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران: سامانه اعتبارسنجی برای فعالان بازار سرمایه در حوزه های مختلف خدمات و امکاناتی را فراهم می کند.

دکتر محمد جلیلی مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری ایران در مصاحبه با ماهنامه بورس امروز:
  
    سامانه اعتبارسنجی برای فعالان بازار سرمایه در حوزه های مختلف خدمات و امکاناتی را فراهم می کند به عنوان مثال در حوزه کارگزاری ها که برای مشتریانشان اعتبار قائل می شوند. یعنی به صورت اعتباری به خرید و فروش سهام می پردازند. این خیلی مهم است که مشتری آیا اهلیت دارد و به تعهداتش عمل خواهد کرد یا خیر. قطعا سامانه اعتبارسنجی در سنجش اهلیت خریداران سهام به صورت اعتباری می تواند بسیار کمک کننده باشد. ما آمادگی داریم تا مکانیزم این مهم را برای کارگزاری ها فراهم کنیم تا از این طریق بتوانند برای مشتریانشان حد اعتباری لازم را فراهم کنند. از طرف دیگر کارگزاری هاهم خیالشان بابت اینکه مشتریان شایستگی این حد و سقف اعتباری را دارند، راحت خواهد بود. یعنی بعد از خرید مشکلی برای کارگزاری بابت وصول مطالباتشان پیش نخواهد آمد. با این روش و با توجه به شرایط بازار س رمایه می توان از این طریق مردم را به این بازار جذب کرد. به این شرط که بتوانیم این گونه اعتبارات را برایشان قائل شویم. اعتبارسنجی مکانیزم راحت، دقیق وسهل الوصول و البته کم هزینه ای است برای جذب مردم. البته بحث اعتبارسنجی محدود به این بخش نمی شود. به هر حال طرفین معامله در هر جایی به علت عدم تقارن اطلاعات معمولا متضرر می شوند.

   اعتبارسنجی مکانیزم خوبی برای برطرف کردن عدم تقارن اطلاعات است. هرجایی که بین دو طرف معامله تقارن اطلاعاتی وجود نداشته باشد اعتبارسنجی می تواند کمک کننده باشد. حوزه اعتباری یکی از کارکردهایی است که در مورد بنگاه های اقتصادی می تواند نشان دهنده سلامت باعدم سلامت آن بنگاه باشد. این هم شاخص مهمی به منظور تصمیم گیری در خصوص خرید سهام است و هم دومین بخشی است که می تواند به بازار سرمایه کمک کند. واقعیت این است که ضریب نفوذ بازار سرمایه در ایران بسیار پایین است. بالا بودن ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشورهای توسعه یافته به دلیل نقشی است که موسسات رتبه بندی و اعتباری دارند. گزارشات هفتگی موسسه S&P در خصوص س هام در اختیار همه مردم قرار می گیرد. به گونه ای که ورود مردم به بازار سرمایه براساس این گزارشات است. چرا که همه مردم تخصص ارزیابی سهام را ندارند. براین اساس اعتبارسنجی در این زمینه می تواند تسهیل کننده باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

صدای مشتری: 02187700500 ******* ایمیل صدای مشتری: CRM@cbs24.ir

تهران – خیابان گاندی – کوچه یکم – پلاک 2 – طبقه پنجم

.
.